2 Eylül 2011 Cuma

Championship - Football Manager Tarihi

Bayanlar baylar diye başlayamıyorum yeni yazıma çünkü konu genelde bayları ilgilendiriyor.(tabii ilgili bayanlar da var az da olsa) Çünkü konumuz bir bilgisayar oyunu, bir futbol menejerliği simülasyonu efsanesi: Championship Manager - Football Manager serileri. 12 yaşımdaydım bu oyun ilk dikkatimi çektiğinde. İnanın bana o günden beri(1998in sonları ya da 1999un başları) hiçbir oyununu kaçırmadan oynadım, çok da mutluyum, gururluyum. Yazıda size ilk olarak yetişemediğim cm oyunlarını kısaca özet geçeceğim. daha sonraysa oynadığım heyecanını vaktinde tattığım oyunları kendi hislerimden anlatmaya çalışacağım.
  
   Sonradan Oynama Zevkini Yaşayabildiğim CM oyunları:
  1) Championship Manager 1: Championship Manager efsanesinin doğduğu oyundur. 92/93 sezonu içindir ve diskete sığabilecek büyüklüktedir. İlk olarak Basic diliyle yazılmıştır ve uydurma oyuncular barındırmıştır. Zamanla yapılan güncellemelerle oyun C tabanına oturtulup gerçek oyuncularla bezenmiştir. İlk oyun İngiltere Ligini oynanabilir kılmaktaydı. Fazla ilgi çeken bir oyun olmamasına rağmen küçük bir hayran kitlesi yaratmıştı bile.Sonradan oyunun farklı düzenlemeleri yapılmışıtr.(93/94 güncellemesi,Championship Manager Italy(İtalya Ligi), Guy Roux Manager(Fransa Ligi))


  2) Championship Manager 2: 95/96 seonu oyunuydur. Oyunseverlerin artık cm ismini daha sıklıkla telaffuz etmelerini sağladı. 1. oyundan bariz farklar içeriyordu. Büyük Avrupa Liglerini içeren birçok  versiyonu yayınlandı. Takip ekip eden yıllarda yayınlanan 96/97 ve 97/98 güncellemeleri ile oyuna 9 lig seçeneği ve cdsiz oynama gibi birçok özellik eklendi.

  3) Championship Manager 3: Efsanenin hayran kitlesini iyice belirginleştridiği seridir.15 lig ve 25000 oyuncu barındırmaktaydı.

 Zamanında Oynama Zevkini Tattığım Oyunlar:
  4) Championship Manager 3 (99/00): Cm ile ilk buluşmam bu oyunla başladı. abilerimden, büyüklerimden gördüm. beğendim. ilk önceleri oynamayı denedim ama oyuna başlayamadım bile. pes etmedim, oynadım, öğrendim ama hep orada burada(o zamanlar bizde pc ne gezer.) Oyunda yeterli tecrübeyi sağlayamadan yeni versiyonu çıktı.

  5) Championship Manager 3 (00/01): İşte bu oyunda beni ve birçok futbolseveri çeken bir güzellik oldu ve Türkiye Ligi oynanabilir olarak oyuna eklendi. Özellikle Galatasaray'ın Uefa ve Süper Kupa kazanan efsane kadrosu oyundaydı. Hagi, Jardel, Taffarel li kadro tadından yenmiyordu.4-1-3-2 taktiğinin çok iyi sonuçlar vediğini ve arkaplan olarak Galatasaray resimlerinin de(en dikkat çekeni Arif Erdemli resimdir) kullanıldığını bu oyunda gördük.


  6) Championship Manager 3 (01/02):  Daha önceki cm3 oyunlarına yeni ligler ve küçük yeni özellikler eklanmesiyle ortaya çıktı. Hiç Düşünmeden şunu diyebilirim ki: zamanına göre cm-fm serilerindeki en sürükleyici, en eğlenceli, en güzel oyundur. O kadar sürükleyicidir ki; ben tek bir kariyerde 25 sezon oynadığımı bilirim. Aynı şekilde 70-80 sezon oynayanlara da şahit oldum. CM 01/02 beni adamakıllı internet cafelerle tanıştıran oyun olmuştur. Çanakkale'de hiçbir cafede bu oyun yokken, bir cafeye hergün gelip en az 1 saat oynayacağımı vaadedip bir makinaya kurdurduğum gün dün gibi aklımda. Zamanla beni izleyen gençlik, Counter Strike oynamayı bırakıp, beni izlemeye başlamıştı. Bir zaman sonra 2. pc'ye de kurduk oyunu ve böyle sürüp gitti. Özellikle de amatörce hazırlanan Türkçe dil yamaları oyunun yaygınlaşmasında büyük role sahip oldu. Ağdan rahatça multiplayer oynanabilmesi de oyuna müthiş bir keyif katmıştı. Oyun kısa sürede çok çok büyük kitlelere hitap etmeye başladı. Güncelleştirme paketleriyle sürekli oynanabilir turulan bu oyun bugün dahi oynanır bir çok çevrede.(Tsigalko, Nikiforenko, Aghahowa, N'diaye ve daha nicelerini unutmadık, unutamayız.)

7) Championship Manager 4: CM 01/02'den sonra büyük beklentilerle ve 2 boyutlu maç motoruyla çıktı. Ama kanımca CM3'ler kadar başarılı olamadı. Cusur bir denemeydi. Tamamen yenilenen arayüz ve oynanış çok yadırgandı. Yine de sağlam bir kitleye hitap ettiğini inkar edemeyiz. Şahsen ben, bir süre denedikten sonra CM3'ü resmi olmayan güncelleştirmeleriyle birlikte oynamaya devam ettim. Bugün hala eski kalmış bilgisayarlarda oynandığını biliyorum.

  8) Championship Manager 5: Bana sorarsanız CM'nin hiç akıllara yer etmemiş nadir oyunlarındandır. Gerçekten kötüydü. Oynanabilirlik pek azdı. Yavaştı. Dolayısıyla Pek iş yapmadı ve CM serilerinin çöküşünün habercisiydi.

  9-10-11) Championship Manager 2006, Championship Manager 2007, Championship Manager 2008: Bu 3 oyunu birlikte ele almamın sebebi hepsinin, Sigames ve Eidos ayrılığından sonra, eski serilerin dağıtıcısı olan Eidos'un sadece isim hakkına sahip olarak yaptığı çok başarısız oyunlar olmasıdır. Hayran kitleleri yok denecek kadar azdır. Bu işlerin sadece ismin popülerliğiyle yapılamayacağının kanıtı oldular, silinip gittiler.

  12) Championship Manager 2010: Bizim için önemi Türkçe dil seçeneğiyle beraber çıkması ve Türkiye piyasasına 25tl gibi düşük bir ücretle girmesidir. Bu sebeplerden dolayı satışlarını arttırdı ama yinede istenen seviyeye getiremedi. Oynanabilirlik yine azdı. Sonunda Eidos CM2011 i yapmayacağını ancak piyasaya CM 2012 ile piyasaya döneceğini açıklamıştır.

Football Manger Serisi:
  13) Football Manager 2005: CM'deki kötüleşmeden sonra herkes heyecanla FM aldı ve memnun kaldı. Yeni arayüz beğenildi. Birçok yeni özellik ve gerçekçilik de artı özellikler olarak ortaya çıktılar. Çok sattı ve CM'yi adeta bitirdi.

14) Football Manger 2006: FM 2005'in iyi bir izlenim uyandırdığını gören yapımcılar ufak eklentilerle bu versiyonu piyasaya sürdüler. Oyunun yükselişi devam etti. FM kendini tam olarak kanıtladı. Takım içi konuşmalar gibi özellikler beğenildi.

  15) Football Manager 2007: FM oyunun yapısında büyük değişiklikler yapmadan ilerlemeye devam etti. Öss'ye denk geldi. Çok fazla kurcalayamaıştım. Ama bir gariplik, bir abzürtlük hatırlamıyorum.

  16) Football Manager 2008:  Tekrar uzun zamanlarımı çalmaya başlamıştı FM bu versiyonuyla. Yurtta, evde sürekli oynadığımı hatırlıyorum. Bana özellikle milli takım menejerliği çok eğlenceli geliyordu 2008'de. Fildişi, venezuela gibi küçük ülkelerle büyük işler yapınca zevkten dörtköşe oluyor insan ister istemez.
  17) Football Manager 2009: Oynanabilirliği zorlaştırılan bir FM serisi gibi gelmişti bana. Şampiyonluk gibi başarılar daha bir zordu ama imkansız değildi. Yine de güngeçtikçe daha da bağımlı yapan serinin güzel bir versiyonuydu.

18) Football Manager 2010: 2010 versiyonu bana hep daha zor bir İngilizceye sahip gibi gelmiştir.
Oyundaki konuşma seçenekleri artmıştır, bu da beraberinde daha komplike cümleler getirmiştir.

 19) Football Manager 2011: Şu an bu yazıyı yazarken bile arkada açık FM11. arada açıp continue'ye basıp tekrar yazıya dönüyorum. O derece bir bağımlılık yani. Gerisini siz tahmin edersiniz.

Son Söz: CM-FM büyük bir bağımlılıktır; en büyük eğlencelerden biridir; zafer, hüzün, hırs, gurur gibi duyguları bol bol hissettirir. Gözleri kör eder. Oynadığım en iyi oyundur. Oynayacağım en iyi oyun olacaktır.

Ek: Bir de Elektronik Arts'ın Total Club Manager'ı vardır ki, birçok hayranı olmasına rağmen bence berbattır, hatta son CM'lerden bile berbattır. Abartıdır; menejerin karısı çocuğu bile vardır o derece. Hala çıkıyor mu onu dahi bilmiyorum.
                                                                Görüşürüz...

1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...